2500 TL "Mustafa Kemal" Kitabına - 2020 TL Asgari Ücretli Bakışı

         


        Yakın zamanda araştırmacı yazar ve gazeteci Yılmaz ÖZDİL'in çıkarmış olduğu "Mustafa Kemal" kitabının 1881 adetinin 2500 TL gibi bir fiyata satılmış olması gündemi bayağı bir meşgul etmişti. Her cenahtan farklı sesler çıkmış ağır eleştirilere hem kitabı hemde fiyatı sebebi ile maruz kalmıştı yazar Yılmaz ÖZDİL.

         Bir kitabın bu kadar yüksek bir fiyat ile satılıyor olması bana göre yazarın kendi tercihidir ve bu konuya kesinlikle saygı duyarım. Ben aslında olaya farklı boyutu ile bakma taraftarıyım. Şöyle ki Atatürk gibi ülkemizin çok büyük bir değerinin adını taşıyan bir kitabı bu ve buna benzer sansasyonel eylemlere alet edilmesini kesinlikle yanlış buluyorum. Bir milletin övünç kaynağı, gururu olan ulu önderin maddi rant yada ses getirme eyleminin bir parçası olmaması gerekir. Bir diğer açıdan bence Yılmaz ÖZDİL istediğini almış, başarıya da ulaşmıştır. Neden mi? Kendisinin Atatürkçü kimliği tartışılamaz ve kimliği ile bağdaşan bu durumu sansasyonel bir hamle ile gündeme getirmiş, hem kitabını hemde adını bir çok mecrada çok güçlü ve çarpıcı bir şekilde duyurma fırsatı elde etmiştir.

         Olayın asıl ironisi ise halkın büyük bölümünün "Bir kitaba bu kadar para verilir mi? Alanların hepsi keriz." söylemleri oldu. Neden mi? Düşünün ki asgari ücret 2020 TL ve bu eleştiriyi yapanların bir çoğu ise dar ya da orta gelirli gruplar. Ben olayı yine farklı bir persfektifle yorumlamak istiyorum. Ülkemizde birileri yüksek fiyatlı bir kitabı almak için sıraya girerken, bir kısmı ise kitap fiyatı kadar miktar ile aylık evini idare etmek zorunda kalıyor. Aslında sosyal eşitsizliğin en bariz şeklini gözlerimiz önüne serdi 2500 TL ile kitap alanlar ve 2020 TL ile ev geçindirenlerin örneklemi.

         Sonuç olarak bir eserin ne kadar fiyata satıldığı, okur olarak beni hiç ilgilendirmiyor. Fakat o eserin Atatürk olması sebebi ile ben bu durumu hoş karşılayamıyorum. Aynı zamanda kitap için oluşan tepkilerin ise yanlış yorumlandığı ve insanların sosyal eşitsizliğe tepki göstermelerinin daha doğru olacağı kanaatindeyim.

Düşünceni Paylaş