Halk İradesine Çevrilmiş Namlular; 28 Şubat "Postmodern Darbe"


        
        28 Haziran 1996'da RP(Refah Partisi) ve DYP(Doğru Yol Partisi) birlikteliğinde 54. Hükümet kuruldu. RP genel başkanı Necmettin ERBAKAN başbakanlığa, DYP genel başkanı Tansu ÇİLLER ise başbakan yardımcılığı ve Dış İşleri bakanlığı görevlerine geçtiler. Daha hükümetin kurulması anından itibaren özellikle RP ve ERBAKAN hakkında karşıt söylemler oluşmaya başlamıştı.

        ERBAKAN ve RP özelinde gerçekleşen karşıt eylemler 1997 yılının henüz başlarında iken tam bir demokrasi ayıbına dönüşmeye başladı. 31 Ocak 1997 de RP'li Sincan Belediyesi "Kudüs Gecesi" adında bir etkinlik düzenledi. Geceye dönemin İran Ankara Büyükelçisi de katılım göstererek bir konuşma yaptı. Düzenlenen gece islami içeriği dolayısı ile aynı gün tepkilere sahne oluyorken olayın hemen sabahında demokratik bir ülkeye yakışmayan bir tutum olan "üniversitelerde başartüsü" problemini, ERBAKAN yapılan düzenleme ile yasal hale getirdiklerini açıkladı. Toplumun büyük kesiminde taktir toplayan bu demokratik hamle özellikle ERBAKAN ve RP ile yıldızı barışmayan kesimin ciddi tepkilerine neden oldu.

         Vuku bulan bu iki olay sonrasında demokrasi düşmanı olan ERBAKAN muhalifleri iş başına geçti. 2 Şubat 1997 de Sincan belediye başkanı Bekir YILDIZ'a dava açıldı ve İran Büyükelçisi Muhammed Rıza Bagheri ise Dış İşleri Bakanlığına çağrılarak protesto edildi. 4 Şubat 1997 de Sincan sokaklarında 15 tank ve 20 kariyer demokrasiye çevrilmiş namluları ile gövde gösterisi yaptılar. Bu olaylar neticesinde, dönemin İç İşleri bakanı Meral AKŞENER görevinden alındı. Sincan Belediye Başkanı Yıldız ise DGM de yargılanarak tutuklandı. Gerçekleşen demokrasi saldırısını Genel Kurmay İkinci Başkanı Çevik BİR, "Sincan'da Demokrasiye balans ayarı yaptık" şeklinde açıklamıştır.

        28 Şubat 1997 tarihine gelindiğinde, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman DEMİREL başkanlığında 8 saat 45 dakika süren tarihi MGK(Milli Güvenlik Kurulu) toplandı. Askeri kesim 20 maddelik dayatmalarla dolu bir kararnameyi Başbakan ERBAKAN'dan imzalamasını talep ediyordu. ERBAKAN ilk başta kararları imzalamayacağını söylese de Tansu ÇİLLER'in başbakanlığı talep etmesi durumuyla karşı karşıya kalan ERBAKAN 5 Mart 1997 de kararları imzaladı. 21 Mayıs 1997 de RP'nin kapatılması istemi ile dava açıldı. Baskılar karşısında demokrasiyi baltalayan güçlere boyun eğmek zorunda bırakılan RP ve ERBAKAN hükümeti 18 Haziran 1997 de istifasını sundu ve Cumhurbaşkanı DEMİREL, ANAP(Anavatan Partisi) Başkanı Mesut YILMAZ'a hükümeti kurması üzerine görevi verdi. 54. ERBAKAN başbakanlığında ki hükümet sessiz bir darbe ile indirilerek 55. Hükümet Mesut YILMAZ başbakanlığı ile kuruldu.

        Askeri kesimin, siyasi iradeye kurduğu baskı ile gerçekleşen bu eylem 28 Şubat, Sessiz darbe ya da Postmodern Darbe şeklinde siyasi tarihimize kara leke olarak kazındı. Demokrasi halk ve yönetici arasında kurulmuş meşru yegane tek unsurdur. Silahların yada tehditlerin karşısında sakatlanan iradelerin tamamı, halkın başına dayanmış silahlardır. 28 Şubat Post Modern Darbe yüzyıllar sonra da halkın iradesine çevrilmiş bu saldırılar karşısında dimdik konuşulmaya ve kınanmaya devam edecektir.

Düşünceni Paylaş