İkinci El Otomobil Piyasasına Bakış

       

         Evet, muhtemelen birçok insanın ihtiyacı durumuna gelmiş olan ve günümüzde birçok işimizi halletmemiz için kullanılan otomobillerin bir bedeli var. Ülkemizde otomobillerin fiyatları, vergiler ve döviz kurlarından kaynaklı olarak normal ederinin baya üzerinde.


Çoğu insan için daha cazip olan ikinci el otomobil alınırken en çok dikkat edilen şeyler aracın durumu ve özelliklerine göre değişkenlik gösterebiliyor. Araç durumuyla ilgili; hasar kaydı, aracın değişeni boyası olup olmaması, motor durumu vb sebepler var. Özellik ise bütçe ve insanların tercihlerindeki aradığı donanımlara bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Sizlere bu yazımda dikkat edilmesi gerekenleri ve yapılan aslında farkında olmadığımız yaptığımız yanlışlardan bahsedeceğim.
          İkinci el araç alırken bir aracın temiz, boyasız, değişensiz vs gibi olması birçok kişi tarafından dikkat ediliyor ancak şöyle bir saçmalık var. ''Tramer kaydı yok'' ama 2 parça boya var. Şimdi asıl mevzu herhangi bir kayıt olup olmaması mı? Yoksa bedel ödeyip alacağımız araçta gerçekten fiziki anlamda bir hasar oluşmuş ya da işlem yapılmış olup olmaması mı? Günümüzde ikinci el olarak satılan araçlarda gördüğüm tramer kaydı olmayıp 2 parça boyalı olup ve yine aynı arabadan tramer kaydı olup sadece bir parça değişen ya da boya olan araçların fiyatlarındaki anlam verilemeyen farklılıklar ortaya çıkıyor. Bunun 2 temel sebebi var ve bu iki temel sebep aslında aynı yere çıkıyor. 

1. Araç fiyatlarının insanların belirli bir kâr ile satılması amacı

2. İkinci el piyasasının kontrolsüz ve denetimsiz şekilde işliyor olması.

Devletin bir araca bedel biçerek araç durumuna göre değer biçmesi ve bu piyasanın kontrolde tutulması gerekmektedir. Yoksa olay aynen şöyle gerçekleşiyor. A kişisi 50.000 TL ye araba alıyor kullanıyor vs. ve 55.000 TL ye satıyor, A kişisinin arabayı sattığı B kişisi ise 55.000 TL ye almış olduğu aracı kullansa ya da kullanmasa bile üzarine yine kâr koymasıyla satıp bir sonraki kişininde aynı şekilde aracın genel anlamda piyasa değerinin ederinin çok üzerine çıkmasına neden olmaktadır.

Kısa ve öz olarak toparlamak gerekirse; İkinci el otomobil piyasasının belirli bir kontrol ve denetimde tutulması gerekmektedir yoksa bu gidişle 20-30 bin TL değerindeki araçlara 70-80 bin TL vermekten kurtulamaz ve daha da bu fiyatların artmasının önüne geçemeyiz .

Düşünceni Paylaş

  1. Çok güzel noktalara değinmişsin. Gerçekten ikinci el araba piyasası biraz sıkıntı çekiyor.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Sizlerde bu yazıyı beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşabilir, önerileriniz için yorumda bulunabilirsiniz.