Online Ortamda Milyonlara Nasıl Ulaşılır?

online-ortamda-fenomen-olmak-milyonlarca-takipçi-kasma-analiz-en-çok-takip-edilen-facebook-sayfaları-instagram-hesapları-fenomelik

Şimdi herkes bu konuya fenomen nasıl olurum, milyonlarca takipçi nasıl kasarım, instagram takipçi kasma gibi hayallerle geldi. Oysaki bu içerik biraz analiz, biraz yorum barındırıyor. Hani meşhur bir laf vardır. “Bana balık verme, balık tutmayı öğret.” Denir ya. Tamda anlatmak istediğim bu işte, size balık vermek. Sabırlı olursanız yazının sonunda güzel bilgilere ulaşacaksınız.
Şimdi soracaksınız çok mu fenomensin de bu konu hakkında yazıyorsun? Ya da milyonlara mı ulaştın da yazıyorsun? Diye. İkisi de değil ne fenomenim ne de milyonlara ulaştım. Hatta sıradan bir insanım. Gel gelelim şuan benim yazımı okuyorsunuz. Yani milyonlara ulaşmasam da bir kişiye ulaşmışım demektir. Kaldı bilmem kaç milyon insan.
Konumuza dönecek olursak. Biraz gözlem, biraz analizler doğrultusunda sizlere kimlerin fenomen olduğunu, milyonlara nasıl ulaştıklarını anlatacağım. Hatta fenomenlerin listesini bile bulacaksınız.
Yazımı yazmadan önce birkaç soru sorup onların cevaplarını kendim yorumladım. Onları sizinle paylaşmak isterim.

1 – Kim bu milyonlar?

Milyonlarca insan. Belli olmayan dil, din, ırk, yaş, cinsiyet gibi farklı kategorilerde bulunan, farklı düşüncelere sahip, farklı bireyler bunlar.

2 – Peki bu milyonların ortak noktaları neler?

Kimisi için müzik, kimisi için film, kimisi için ise oyun. Aslında bunların tam olarak ortak özellikleri gıda , giyim ve sosyal ilişkileridir. Diğer saydığım maddeler kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilen şeylerdir.
Şimdi bunlar cebimizde tuttuk ve bunlarda yola çıkarak Facebook’tan başlamak istiyorum.
Facebook muhtemel sosyal medyanın bir numarası. (Hala öyle mi tartışılır.)

Facebook’un çok beğenilen ilk 5 sayfası aşağıda ki gibidir.

1 - Facebook - 213 Mn kişi beğendi
2 - Cristiano Ronaldo - 122 Mn kişi beğendi
3 - Real Madrid C.F. - 109 Mn kişi beğendi
4 - Coca-Cola · 107 Mn kişi beğendi
5 - FC Barcelona - 102 Mn kişi beğendi

Facebook’ta en çok beğenilen sayfalar listesi böyle. Şimdi bu veriyi ayarladıktan sonra gelelim sektör analizlerine.
Facebook sosyal ağ platformu. Sosyal olmak, insanların doğasında var. Birileriyle iletişim kurmak, tanışmak, sohbet etmek bunlar herkesin yaptığı doğal şeyler. Facebook’un bu kadar bilinmesinde ki amaçta tamda bu sosyal bir platform.
İkinci, üç ve beşinci sıra tamamen futbolla alakalı ve tüm dünyanın takip ettiği bir şey. Bu bağlamda ikinci, üçüncü ve beşinci sıradakiler en bilinen futbol oyuncusu ve en bilinen futbol takımları oluyor. Yani Futbol çok sevilen bir sektör.
Dördüncü sırada olmazsa olmazımız gıda sektörü mevcut. Kim olursan ol, ne olursan ol, yemek yemek zorundasın. Yemek sektörü listenin üst sıralarında.
Popülerliği Facebook’un satın almasıyla artmış olan instagram Sosyal içerik platformuna bir göz gezdirelim.

İşte instagramın en çok takipçisi olan kişilerin listesi aşağıda ki gibidir.

1 - instagram - 281 milyon takipçi
2 - cristiano - 155 milyon takipçi
3 - arianagrande  - 146 milyon takipçi
4 - selenagomez - 146 milyon takipçi
5 - kimkardashian - 128 milyon takipçi

Bir numara her zaman ki gibi yine sosyal içerik platformunda. Milyonlara ulaşan sosyal içerik platformu instagram artık en çok kullanılan gözde uygulamalardan. Android telefonların baş tacı da diyebiliriz. Yani sosyal olmak yine doğamızda var.
İkinci sırayı yine ünlü oyuncu Cristiano Ronaldo alıyor. Milyonlarca takipçiyi oynadığı futbol, aldığı ödüller ve kupalara borçlu. Futbol sektörü yine gözdemiz.
Üç, dört ve beşinci sıra instagram için değişiklik gösteriyor ve model ve şarkıcıların üst sırada yer aldıklarını görüyoruz. Yani müzikte yaşamımızın içerisinde müzik sektörü de hala zirvede.
Bir de twitter var. Onu şimdilik es geçmek istiyorum. Konuyu daha fazla uzatmayacağım.
Şimdi soracaksınız bu listelerin ne önemi var bunlar hep zaten bilindik insanlar veya kurumlar. Aslında sorun orda bunlar sonradan bilindik olan kurum ve kişiler. Tabi bu listeler dışında belli başlı kurumlar var milyonlara ulaşan. Ciddi paralarla ciddi yatırım yapan firmalar. İşin para boyutunu geçiyorum.
Kimse anasının karnında Ronaldo doğmuyor. Yetenek diyoruz ya kimi şarkı söylüyor kimi top oynuyor. İşte yeteneğini en iyi sergileyen kişiler kazanıyor.
Sizlerde yeteneğinizi sergileyerek beli bir kitleye ulaşabilirsiniz. Çok basit bir örnek vereceğim. Enes Batur bir youtube fenomeni. Beş yıldır video atıyor ve çok farklı içerikler paylaştı. O kadar emek verilmiş ve insanları etkileme yeteneğine sahip bir kişilik. Dokuz milyon abonesi var.
İşte farklı olmak bunu gerektiriyor. Online olarak bunun adı özgün olmaktır. Özgün olun, özgür olun.
Bu yazı 2019 şubat ayı fenomenlerin takipçi sayılarına göre hazırlanmıştır.
Bu yazımı burada sonlandırıyorum. Araştırmalara devam edeceğim bu konu hakkında. Takipte kalın.

Düşünceni Paylaş