Otomobilimizin Özelliklerinin Ne Kadar Farkındayız?

          Günümüzde birçok otomobil kullanıcısı araç alırken onlarca özellik olup olmadığını araştırırlar. Nihayetinde birçok özelliğe sahip bir araç satın alırlar. Ancak alırken dikkat edilen bu özelliklerin hangilerini gerektiği zamanda kullanırlar?
          Ben birçok özelliğin kullanılmadığını düşünüyorum. Özellikle kış aylarında çevrenizdeki seyreden otomobillere bir bakın. Birçoğunun camları buğulu, elleriyle ya da bir bez yardımıyla silerken görürsünüz. Bu durumu çözmenin yanı sıra seyir halinde olan yaya ve taşıt trafiğine birçok tehlikesi var. Camların buğusu yüzünden şerit değiştirirken ya da bir kavşaktan geçerken diğer araçları ya da yayaları göremeyip kaza ihtimalini büyük olasılıkla artırmaktadır.
          Aslında çözüm çok basit; satın alırken dikkat edilen elektronik destek ya da özelliklerden sadece dış hava girişini açmak ve arka cam  rezistansını açmak cam buğusunu önlemektedir. Bu duruma benzer araç üzerinde kullanılmayan ama uğrunda onlarca mühendis çalıştırılan cam silecek hız ayarı; hız sabitleyici, yokuş iniş-kalkış desteği gibi kullanılmayan birçok özellikler mevcut.
          Dikkat çekmek istediğim; bu tür özelliklerin satın alırken dikkat edilmesinin yanı sıra kullanmasını bilmek ve sürekli olarak gerekli yerlerde bu özelliklerin aktif hale getirilmesinin hem araç kullanıcısına kolaylıkları, hem de etraftaki araç ve yaya trafiğine güvenli bir ortam hazırlamasında çok etkin bir şekilde faydası olacaktır.
          Sizlerin sahip olduğu araçlarda hangi özellikler var? Ve hangilerini gerektiği yerde kullanıp kullanmadığınızı gözden geçirmenizi, bizimle yorumda paylaşmanızı rica ederim.

Düşünceni Paylaş

  1. Gerçekten dikkat çekici bir yazı olmuş. Kaleminize sağlık bundan sonraki yazılarınızda arabalardaki özellikler ve yerinde nasıl ve hangi özellikler kullanılır bunlara da değinebilirsiniz.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Sizlerde bu yazıyı beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşabilir, önerileriniz için yorumda bulunabilirsiniz.