Siyaset Ahlakı Söylemiyle Ahlaksızlaşan Siyasiler

siyaset-ahlaki-soyleminde-ahlaksizlasan-siyasiler


     
        Herşeyde olduğu gibi siyasette de bir ahlaki yaklaşım olması gerekmektedir. Siyasetin ahlaki temellere dayanması, yönetilen kesim için de siyasi erke güvenirliği artırdığı gibi toplumunda ahlakileşmesi anlamında önemli bir argümandır. Bu yüzden siyasetin etik yaklaşımlarla ilerlemesi aynı zamanda halk destekli yönetim gücü ve saygınlığını da artıracaktır. Yönetim biçimi farketmeksizin ister monarşi ister teokrasi ister demokrasi her ne olursa olsun siyasi erkin erdem ve etik kavramlarını bünyesinde bulundurması gerekmektedir.

        Siyasetin ahlaki olması kavramı bana göre dört ana başlıkta toplanmalıdır.
1- Şeffaf yönetim ve hesap verilebilirlik
2- Liyakat esaslanın uygulanabilirliği
3- Dürüst söylemde bulunabilme
4- Görev ve Sorumlulukları halkın çıkarına yönelik kullanma
Günümüz siyasetinde bu argümanlar maalesef dünyanın neresinde olursa olsun yalnızca bulunulan mevkiyi muhafaza etme, iktidarını sağlamlaştırma amaçlı kullanılmakta hatta neredeyse menfi çıkarlar halk çıkarlarının önüne geçmektedir.

        Siyaseti ahlaksızlaştıran yegane unsurun insanın bireyselci doğasından kaynaklandığı söylenebilir. Fakat insan doğası ile bu durumu açıklamak ahlaksızlığı meşrulaştırmak için değildir zira zaten yönetici bireysel değil toplum için var olduğu gerçeğini unutmamaktadır. Fakat erdemi olmayan siyasetçi ahlaksızlığı dahi ahlakileştirecek savlar üretmektedir. Siyasetin ahlaki olması gerekir fakat bu ahlak siyasetçinin erdemsizliği karşısında hüsrana uğramaktadır.

Düşünceni Paylaş

  1. Güzel ve gerçekçi bir yazı olmuş kaleminize sağlık

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Güzel yorumunuz için teşekkürlerimi sunuyor, yazılarımızı takip etmenizi temenni ediyorum.

      Sil

Yorum Gönder

Sizlerde bu yazıyı beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşabilir, önerileriniz için yorumda bulunabilirsiniz.