20 Yılın En İyi 10 Türk Dizisi

EZEL

Açıklama

Ezel, yapımcılığını Ay Yapım'ın üstlendiği, aksiyon ve dram türündeki Türk televizyon dizisidir. 28 Eylül 2009'da Show TV'de yayın hayatına başlayıp, 25 Ocak 2010 tarihinde Atv kanalında yayınlanmaya devam eden dizi 20 Haziran 2011'de sona erdi. Mafya ve aksiyon yüklü dizi önemli bir izleyici kitlesine sahipti.

ASMALI KONAK

Asmalı Konak, 2002 ile 2003 yılları arasında Atv'de yayınlanan Türk duygusal dram dizisidir. Kapadokya bölgesinde çekilen dizinin Müdürlüğünü ünlü yönetmen Çağan Irmak Üstlenmiştir. Yayınlandığı dönemlerde reiting rekorlarını kırarak izlenmiştir.

AŞKI MEMNU

Aşk-ı Memnu, 4 Eylül 2008'den 24 Haziran 2010'a kadar Kanal D kanalında yayınlanan ve 2 sezon süren Türk romantik drama dizisidir, Başrollerini; Kıvanç Tatlıtuğ, Beren Saat ve Selçuk Yöntem paylaşmaktadır. Dizi, final bölümüyle Türk dizi tarihinin en yüksek izlenme oranına sahip dizi olarak tarihe geçmiştir. Entrikaların dizisi olarak da hafızalarda yer bulmaktadır.

BEHZAT Ç.

Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi mottosu ile, Emrah Serbes'in romanından esinlenerek hazırlanmış, Türk polisiye televizyon dizisidir. Adam Film yapımcılığında ilk bölümü 19 Eylül 2010 da Star TV'de yayımlanmıştır. Yöresel bir ağız kullanılarak çekilen film en yüksek izlenme oranına sahip polisiye diziler arasında yer almaktadır.

EKMEK TEKNESİ

Ekmek Teknesi,16 Kasım 2002 yılında ATV'de yayımlanmaya başlamıştır. Bir ailenin başından geçenleri konu alan dizi. 2004 yılında Show TV'ye geçmiş ve 13 Haziran 2005 tarihinde ekranlara veda etmiştir. Aile samimiyeti ve mahalle olgusunu vurgulayan dizi duygusal anları ile hafızalara kazınmıştır.

KURTLAR VADİSİ

Kurtlar Vadisi, 15 Ocak 2003'te Show TV'de "Bu bir mafya dizisidir" sloganıyla başlayan Türk aksiyon, mafya ve politik dizisidir. Dizi ilk üç sezon Show TV'de yayınlanmıştır. 2016 yılında biten tizi Türk televizyon tarihinin 13 yılla en uzun süre yayınlanan dizileri arasındadır.

Açıklama

LEYLA İLE MECNUN

Leyla ile Mecnun, Eflatun Film tarafından yapılıp TRT 1'de 3 sezon yayımlanan ve final yapamadan yayından kaldırılan absürt komedi türündeki Türk televizyon dizisidir. TRT kanalının yükselişe geçtiği dönemdeki en önemli yayınlardan biri olan dizi daha sonra farklı versiyonlar ile farklı kanallarda devam ettirilmeye çalışsa da etkisini yitirdiği için rağbet görmemiştir.

AVRUPA YAKASI

Avrupa Yakası, Sinan Çetin'in yapımcılığını ve Gülse Birsel'in senaryosunu üstlendiği bir durum komedisidir. Plato Film stüdyolarında çekilen dizinin ilk bölümü 11 Şubat 2004 tarihinde Atv ekranlarında gösterime girdi. Komedi anları ile izleyicilerinde güler yüzler bırakması ile akıllarda kaldı.

MUHTEŞEM YÜZYIL

Muhteşem Yüzyıl, Tims Productions tarafından yapılıp Star TV'de yayınlanan Türk yapımı tarih-kurgu televizyon dizisidir. Tarih bağlantısının ve Kanuni'yi farklı lanse ettiği gerekçesi ile bir çok eleştiriye maruz kalan dizi tüm bunlara rağmen seyircisinde güzel izler bıraktı.

Açıkl

YAPRAK DÖKÜMÜ

Yaprak Dökümü, Kanal D de yayınlanan Reşat Nuri Güntekin'in Yaprak Dökümü adlı eserinden günümüze uyarlanmış dizidir. Duygusal anları ve oyunculuk başarıları ile en iyiler listesinde kendine yer bulmaktadır.

Düşünceni Paylaş

Yorum Gönder

Sizlerde bu yazıyı beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşabilir, önerileriniz için yorumda bulunabilirsiniz.