5 İlginç Kitap


1-VOYNICH MANUSCRIPT
        Voynich Elyazması 15. yüzyılın başlarında yazılmış kitap, bir tür botanik metnidir. Dil özellikleri tamamen bilinemeyen bir kökene sahip, bitkilere ve birçok astronomik ve astrolojik şemaya eşlik eden çözülemeyen metin. Muhtemelen şifalı bitki ve köklerin 100'ün üzerinde çizimi bulunmaktadır. Bu kitap, Orta Avrupa'dan geliyor ve 1912'de satın alan Polonyalı antik kitapçı Wilfrid M. Voynich'in adını aldı. Orijinali, Yale'deki Beinecke Kütüphanesi koleksiyonunda yer almaktadır. El yazmasında kullanılan dil ise farklı alanlardan uzmanlar tarafından incelenmesine rağmen günümüze kadar gizemini korudu. 15. yüzyıla ait olduğu anlaşılan kitabı inceleyen kriptologlar metindeki tek bir sözcüğün bile ne anlama geldiğini bulamadı.Kanadalı bilgisayar bilimcilerinin geliştirdikleri yapay zeka, bu kitabın 600 yıllık gizemini çözmeyi başardı.
        Alberta Üniversitesi’nden araştırmacılar, garip kitabın kelimelerinin arkasındaki gizli ve şifreli dili anlaşılır hale getirmek için algoritmik deşifre denen bir teknik kullanarak el yazmasındaki bölümleri tercüme ettiler.


2-CODEX SERAPHINUS
        360 sayfalık Codex Seraphinus 1981 yılında basıldı ve esasen hayali bir dünyanın resimli bir ansiklopedisidir.Küçük bir çocukken ilk defa bir ansiklopediye bakmanın nasıl bir şey olduğu hissini yeniden yaratmak istediğini söyleyen İtalyan sanatçı ve tasarımcı Luigi Serafini tarafından yazıldı. Bu iki ana kısım içerisinde ise 11 farklı bölüme ayrılıyor Codex Seraphinianus. 11 bölüm ise aşağıdaki gibi özetleniyor :
Bitkiler Alemi
Hayvanlar Alemi
İki Ayaklı, Tuhaf Yaratıklar Krallığı
Fizik ve Kimya olarak tanımlanabilecek soyut kavramlar
Aletler, Makinalar, Ulaşım Araçları
İnsanlığın Doğası
Tarih
Dilbilim
Yemek, Kıyafet, Moda
Oyunlar
Mimari
Yazarı Serafini günümüzde yaşıyor  metnin herhangi bir anlamı olmadığını söylüyor.3-THE SMITHFIELD DECRETALS
       Smithfield Decretals,Fransa'da, muhtemelen Toulouse'da, 1300 civarında üretildi ve daha sonra bazı süslemeler yaptı, ancak ünlü olduğu 600 bas sayfalık illüstrasyonlar İngiltere, muhtemelen Londra'da 1340 civarında yapıldı. ve seküler anlatıların yanı sıra, Reynard the Fox, Warwick Guy ve Hampton Bevis gibi popüler yerel hikayeler içeriyor.Dini hukukun belirli noktalarındaki 1.971 papalık mektubun yanı sıra, bu görüntüler bize Orta Çağ'daki kırsal yaşam hakkında da çok şey öğretiyor.


4-THE BOOK OF SOYGA
       The Book of Soyga  Aldaria olarak da bilinir.16 yüzyıldan kalma, sihir üzerine yazılmış bir kitaptır. Bir kopyası Elizabeth’in danışmanlarından olan meşhur John Dee tarafından sahiplenilmiştir. John Dee öldükten sonra kitap kaybolmuş, 1994 senesine kadar da ortalarda görünmemiştir. Kitabın yazarı hala bilinmemektedir.Bu kitabın yaklaşık 200 sayfasında şeytanları çağırmak, sihir yapmak, astrolojik fikirler ve gerçekten anlamadığımız diğer şeyler için teşvikler ve talimatlar bulunuyor. Latince yazılmış kitapların bir kısmının bir anlamı var gibi görünmekle birlikte, 36 tabloda garip bir şekilde düzenlenmiş 40.000'den fazla harf var.
5-ROHONC CODEX
        448 sayfalık Rohonc Kodeksi hakkında fazla bir şey bilinmiyor. Bu resimli el yazması, Macaristan'da 19. yüzyılda ortaya çıkmıştır ve o zamandan beri insanları şaşırtmıştır. Metin yaklaşık 200 sembolden oluşan gizemli bir alfabeyle yazılmış. Kitaptaki resimler askeri savaşlardan Hıristiyanlığı, İslamı ve hatta Hinduizm'i anımsatan dini sembolizme kadar değişiyor.
El yazmasının olası kökenleri Hindistan, Sümerya veya eski Macaristan ile ilişkilendirilmiştir. Fakat kodu henüz çözülememiştir.


Düşünceni Paylaş

  1. güzel ve ilgi çekici bir yazı olmuş ellerinize sağlık.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Sizlerde bu yazıyı beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşabilir, önerileriniz için yorumda bulunabilirsiniz.