Adım Adım Erasmus

Erasmus Nedir

Erasmus, ismini Hollandalı " Desiderius Erasmus"tan alan, AB tarafından kişilere uluslararası eğitim ve staj hakkı sunan bir programdır. Üniversite ve yüksek lisans öğrencileri ile öğretim görevlilerini kapsayan bu program ile yurtdışında eğitime devam edebilir, iş olanağı sağlayabilirsiniz.

Erasmusa Nasıl Gidilir

Öncelikle eğitim gördüğünüz üniversitenin duyurular kısmından takipte olup başvuru tarihlerini yakalamanız gerekmekte. Başvuru tarihleri geldiğinde Dış İlişkiler Ofisi- Erasmus Koordinatörlüğü'nden ingilizce sınavı için başvuru yapmalısınız. Ingilizce sınavı da yazılı ve sözel olmak üzere iki aşamadan oluşmakta. Yazılı sınav "dinleme , seçmeli ve kompozisyondan " oluşmakta bu aşamayı geçenler mülakata tâbi olmaktadır. Türkiye Ulusal Ajans tarafından belirlenmiş taban puanını almak zorunluluktur. Genel not ortalaması ise önlisans ve lisans öğrencileri için 2.20 , yükseklisans öğrencileri için 2.50 minimum barajı bulunmakta. (4'lük sisteme göre) Yabancı dil sınav puanı ile genel not ortalamanın 100'lük sisteme göre çevrilip ortalamasıyla nihai erasmus puanınız çıkar. Her üniversitenin anlaşmalı olduğu ülkeler,  üniversiteler ve bölümler farklılık göstermektedir. Buna göre tercihinizi yapıyorsunuz. Barajı geçenler arasında puanlama en yüksekten en düşüğe göre sıralanır ve kontejyana göre asil ve yedek adaylar belirlenir. Sıralama açıklandıktan sonra da Türkiye Ulusal Ajans tarafından üniversitenize verilecek olan hibe açıklanmaktadır. Bu her yıl değişiklik göstermektedir. Hibenin erasmusa hak kazanan bütün öğrencilere yetip yetmeme durumu da bulunmakta. Bu tamamen Ulusal Ajansın belirlediği hibenin miktarına bağlı. Üniversite de buna göre dağıtım yapmakta. Yani erasmusu kazanmış olmanız hibe alabileceğiniz anlamına gelmez. Fakat genel olarak ilk aşamada hibenin yetmeme durumu pek olmamakta. Yani illa ki hibe alırsınız. Hibe durumları açıklandıktan sonra asil adaylarında vazgeçme hakları bulunmaktadır. Bu durumda sıra yedek adaylara devredilir. Buna göre de gidecek olan adaylar bölümlerinin erasmus ilgilileriyle değişim yaptıkları üniversitesindeki bölümle hangi derslerin uyuşup uyuşmadığı ile ilgili belge hazırlanır. Dersler seçilir. Anlaşmalı üniversiteye gönderilir. Anlaşmalı üniversite de onayladığı takdirde kabul mektubu aşaması beklenir. Ardından da vize süreci beklemekte ve vizeler açıklanıp gideceğiniz netleştiği takdirde hibenizin %70lik kısmı euro hesabınıza yatırılır. Erasmusta eğitim koşullarınızı sağladığınız takdirde ( devamlılık ve kaç kredi dersten başarılı olduğunuz kriter olarak alınır.) Bu kritere göre erasmus süreciniz bittikten sonra dönüşte anlaşmalı olduğunuz üniversite tarafından size verilen belge ile hibenin kalan %30'luk kısmını hesabınızda görürsünüz.

Vize ve Oturma İzni

Vize ve oturma izni süreciyle ilgili istenen belgeler anlaşmalı olduğunuz üniversite tarafından bizzat size bilgilendirilme yapılır. Konsolosluklardan da gerekli bilgileri alabilirsiniz. Bu bilgi tamamen gideceğiniz ülkeye göre değişiklik göstermekte.  Mesela Makedonya başvurularında bütün belgelerini Makedonca noter onaylı çevirisini istemekte. Fakat AB'ye dahil olan ülkeler için ingilizce olması yeterlidir. Vize ve oturma izni başvuru sonucunun ne zaman açıklanacağı da tamamen şans meselesi diyebilirim.

Kalacak Yeri Nasıl Ayarlarım

Şöyle ki anlaşmalı olduğunuz üniversite tarafından sizlere tavsiye niteliğinde bir kaç yurt önerisi verilmektedir. Isterseniz bu yurtları tercih edebilirsiniz. Isterseniz de kendiniz bir ev kiralayabilirsiniz. Fakat uzaktan bir kiracı bulmanın ve uzlaşma durumunu göz önünde bulundurmalısınız.
Tecrübe: Makedonya'nın Üsküp şehrindeki erasmus sürecimde aynı üniversitede değişime gideceğim öğrencilerle iletişim kurup , internet üzerinden ev sahibi bulup bir ev kiralamıştık. 2016-2017 dönemleri kiraları 150-300 euro civarıydı. Dublex bir eve aylık 300 euro kira ödemiştik.

Erasmusa Gideceklere Tavsiyeler

-Öncelikle gideceğiniz ülke ve üniversite hakkında önceden bilgiler edinmeniz önemli. Araştırıp gideceğiniz üniversitede daha önce erasmus yapmış biriyle iletişim kurmalısınız.
- Ülkenin siyasi, politik hiç bir olayına karışmamanız gerekmekte.
Tecrübe: Üsküpte yönetime karşı protestolar renkli balonlar eşliğinde yapıldığı bir dönem bunu festival sanıp tam aralarına katılacakken polislerden siyasi amaçlı olduğunu öğrenip oradan uzaklaşmak durumunda kalmıştım.
- Erasmustayken dersler konusunda hep yardım edilir ve gezip tozmayla geçer gibi bir efsane var. Bu tamamen gideceğiniz üniversitedeki hocalara göre değişiklik göstermekte.
Tecrübe: Eğer Üsküpte uluslararası ilişkiler bölümünde erasmus yapacaksanız her derste sunum yapma zorunluluğu, derslerde devam zorunluluğu bulunmakta ve üniversitenin diğer öğrencilerinden hiçbir farkınız bulunmamakta. Yani öğrencilik farklı bir dilde devam.
-Erasmusa ilk gittiğiniz sıralarda OLS "Online Language Support" sistemi ile bir sınav yapılır ve çevrimiçi ingilizce eğitimi verilir. Erasmus bitiminde de tekrar bu program aracılığı ile sınava tâbi olursunuz ve bu tamamen erasmus sürecinde ingilizcenin ne derece sizlere etkisi olup olmadığı durumuyla ilgili istatistiki bir mevzudur. Hiçbir şekilde sizi etkilemez. Fakat bu süreçte de ingilizce eğitimlerini almanızın her açıdan size faydası olacaktır.
- Erasmustasınız yahu Türk erasmuslu ekip elbet olucaktır. Fakat yabancı arkadaş topluluğu edinmeye bakın. Kültürel etkileşim ve diliniz açısından en etkilisidir.
- Telefonunuza çevrimdışı harita indirin. Kaybolma ihtimalinize göre evinizi ,  okulunuzu yıldızlarsınız. Ayrıca yeni yerleri de kolaylıkla keşfedersiniz.
Öneri: maps.me uygulamasından gayet memnunum.
- Hayatınızın en güzel anılarını biriktirin. Keşfedin. Gezin. Öğrenin. Özgür olun.Özgün olun.

Düşünceni Paylaş