Anestezi Nedir? Anestezi Çeşitleri Nelerdir?

Anestezi Nedir? Anestezi Çeşitleri Nelerdir?Anestezi Nedir? 

Anestezi, tam  olarak hissetmemek  demektir.
 Anestezi bazı cerrahi olaylar ve ameliyatlar esnasında vakaları (hastaları) hissiz, acısız kılmak amacıyla yapılan eylemlerin tamamı anlamına gelmektedir.

Anestezi Çeşitleri Nelerdir?

Anestezi çeşitleri 3'e ayrılır bunlar Genel Anestezi,Sedasyon Anestezi,Lokal Anestezi.

Genel Anestezi Nedir?

 Genel anestezi yapılması, bilinç kaybına yol açarak, vakanın ameliyat esnasında ağrılarını engeller, açıyı ortadan kaldırarak vakaya ameliyat esnasında konfor sağlar ve refleks hareketleri yavaşlatıp kas gevşemesi sağlayarak cerrahi müdahalenin yapılmasını kolaylaştırır Bu olaylarla genel anestezinin amacı, uygun ameliyat standartlarını sağlamaktır.

Şimdi bir Anestezi Teknikeri Olarak Genel Anestezi sırasında gerçekleşen bir kaç olaydan bahsedeceğim...

Genel Anestezi başlataçağımız sırada Enjektöre Anestezik Ajanlarından biri olan Propofol(pofol) çekilir. Genellikle kğ başına 2-3cc arasında verilir yani 70 kğ lık bir hastaya 20 cc pofol verilse yeterli olacaktır bu sadece hastayı uyutmak için yapılan bir olaydır .Ardından hastalarda klasik duyduğumuz sözler 'beni uyutamazsınız,ben zor uyurum'gibisinden ufak konuşmalar olur ki,daha pofolün yarısını vermeden gözleri kapanmaya başlar.Pofolden sonra gerekli olan kas gevşetici verilir.
Hastanın yeterince gevşedigini emin oldugumuzda Entübasyon yapılır gerekli işlemler gerçekleştikten sonra hastayı Anestezi Makinasına bağlanır.Nabız,Satrasyon Tansiyon bu makinada takip edilir.Oluşabilecek her hangi bir olay sonucunda  hastaya müdehale edlir...

Sedasyon Anestezi Nedir?

Anestezi Nedir? Anestezi Çeşitleri Nelerdir?,Sedasyon,sedasyon nedir
Sedasyon şeklinde müdahale yapılacak hastada uyku hali meydana getirilerek hastanın rahatlaması için yapılan anestezi şeklidir. Sedasyon yaparken hastanın bilinci açıktır fakat geçici olarak rahatlama ve hafıza kaybı olur. Sedasyon öncelikle bölgesel veya lokal anestezi öncesinde, hastaya yaplan bir işlemdir.


Lokal Anestezi Nedir?

Anestezi Nedir? Anestezi Çeşitleri Nelerdir?,lokal anestezi,local anestezi,anestezia,locak anestezi nedir

Lokal anestezi, vücudun sadece belirli bir bölümünü uyuşturan bir anestezi türüdür. Bu  anestezi yapıldığında hasta uyutulmamıştır, bilinci yerindedir,her şeyin bilincindedir.Cerrahi müdahaladen sonra ilacın dozuna bağlı olarak yan etkiler görülebilir. En çok görülen yan etkisi başağrısıdır. Bunun yanında mide bulantısı ve yüksek ateş gözlenir.

Düşünceni Paylaş