Demokrasi Silahlarına Susturucu Takıldı

        Yıllar öncesinde Doğan medya grup, Erdoğan ile ilgili yaptığı haberlerden ve muhalif yayın anlayışı ile iktidarın ciddi tepkilerini üzerine çekmiş yandaş medya söylemleri ile ayaklar altına alınmıştı. Doğan medyanın yayın anlayışı doğru bir çizgide değil ve sadece eleştirmek üzerine kurulu olduğu taraflı tarafsız herkesin hem fikir olduğu bir konuydu. Aynı durum ise son yıllarda bir çok medya grubunun hiç bir şeye objektif yaklaşmadan doğru yanlış her şeye ekranlarda alkış tuttuğuna şahit olmaktayız.


       Geçen akşam CNN TÜRK kanalında Millet ittifakı İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı adayı Ekrem İmamoğlu, kanalın daveti üzerine gerçekleştirdiği canlı yayınlanan söyleşide adete sansür gerçekleştirildi. İmamoğlu programda konuşmasına devam ederken yayın kesilerek, Cumhur başkanı Erdoğan'ın bir programda yapmış olduğu konuşmaya geçildi. Böylelikle muhalefet partisinin adayı bir güzel sesi kısılmış susturulmuş oldu.

        Her kime gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin büyük bir terbiyesizlik olarak adledeceğim bu durumu, ülkemizin demokrasi şölenleri olan seçimlere balta vurmaktan başka bir şey olduğunu düşünmüyorum. Zamanında medya grupları Erdoğan'ı eleştirirken kendisi bu grupların dış güçlerin maşası olduğunu ve seslerinin bu yüzden yüksek çıktığını dile getiriyordu. Şimdi dün de vuku bulan olayla birlikte aklıma şu soru geliyor; Hangi TV kanalına bakacak olsam herkes iktidar yanlısı, acaba bu dış güçler şimdi de medya üzerinden iktidarı mı destekliyor? Ki bu kadar herkesi susturma, eleştirme hatta rencide etme hakkını elinde tutup yükse sesle konuşabiliyorlar.

       Demokrasi güçlülerin elinde tuttuğu bir silah değildir. Herkes hür iradesini ve düşüncesini ortaya koyma, konuşma hakkına sahiptir. Bu gücü herhangi bir sebeple bastırma eyleminde kullanmak, demokrasiyi baltalamaktan başka bir şey değildir. 

Düşünceni Paylaş