Devleti Eleştirmek Vatana İhanettir !


       

          Türkiye de siyaset hep kulağı tersten göstererek ilerler. Çarpık siyasi düzenimiz kamera karşılarında şovmenlik edası ile işler. Milletin birleştiricilik, yönetim ve çözüm merkezi olan yüce Millet Meclisimiz de bulunan, sadece sandıktan çıkan oy pusulalarını temsil eden sözde vekillerimiz birbirleri ile ağız dalaşları ve kavgaları ile gündeme gelir. Hatta kürsüde kavga ederler yemekhanede güle oynaya aynı masada yemek yerler. Politika üretmeleri beklenen kişiler giderler bir güzel nasıl rant sağlanır sorusuna bin bir türlü cevaplar üretirler.

         Mesele işlerini yapmaya yani milletin vekili olma konusuna geldiğinde birbirlerinin partilerine, şahıslarına saldırmaktan geri de kalmazlar. Oysa orada olmaları, bir partililik değil milletin vekilliğini üstlenmeleri sebebi ile milletin iradesini temsil etmeleri içindir. He birde hayasızca devleti eleştirir bu zihniyet madurları. Sen vatandaş olarak gider bu benim irademi temsil etsin dersin, o gider politikalarla uğraşmak yerine şahıslarla ve devlet eleştirisi ile uğraşır !

     Siyasi söylemlerin çok ince bir çizgisi olduğu kanaatinde biri olarak belirtmekte fayda duyuyorum. Bir siyasetçi kişiler üzerinden siyaset yapıyorsa eğer sadece kendi zümresini ve egosunu tatmin ediyor ve doğru siyaset yapmıyordur. Bir siyasetçi sırf siyaset yapıyorum diye iktidar üzerinden devleti eleştiriyor ise kesinlikle vatan hainidir. Neden mi Devlet; millet, toprak ve siyasi iradesi ile bir bütündür ve hiç kimsenin devlet eleştirisi yapmaya hakkı yoktur.

         Doğru siyaset devlet ve kişi eleştirileri ile değil, üretilen politikaların doğru ve yanlışlığına binaen yapılır. Yani tüm mesele millet iradesini ortaya koyan insanların, devleti ve milleti için ürettikleri argümanların üzerinden bir eleştiri yapılması gerekir. Unutulmamalıdır ki siyaset birilerinin makam ve mevki alanı değil milletin temsilidir. Kişiler gelip geçici, devlet olgusu siyasilerin söylemlerine mahkum değildir. Siyaset bilen sözüm ona siyasetçinin görevi millet ve devlet hizmetinde politikalar üretmek ve bunun üzerine nefes tüketmektir. Bu yüzdendir ki kişiyi eleştiren siyasetçi egolarının esiri, devleti eleştirenler hain, politikalar için konuşan siyasetçi baştacıdır.

Düşünceni Paylaş