Doğruyu Bilerek Susmak, Yanlışa Destek Olmaktır !


     

         Toplumda bir söz vardır hani "Her doğru, her yerde söylenmez." diye. Bu güne kadar duyduğum en bilinçsiz ve içi tamamen boş sözlerden biridir. Çünkü doğrular toplumu ve insanı ideal olana ulaştırmak için vardır. Ve doğru olan şeyleri söylememek yanlışı savunanların ekmeğine yağ sürmektedir. Bu söz tamamen var olan statükonun sarsılmaması, bir şeylerin ya da birilerinin düzenini devam ettirmesi için ürettiği safsatadan başka bir şey değildir.

         Doğruları bilerek susması beklenen kişi kimdir sizce? Ben cevap vereyim konuştuğunda taşları yerinden oynatacak bilgiye sahip olandır. İnsanlar neden istesin ki düzeni sarsacak birilerinin konuşmasını. Kim ister ki zaten işine gelen yanlış karşısında, birilerinin doğruları konuşmasını... İşte tam da bu yüzden dokuz köyden kovarlar doğruyu söyleyeni. Düzenin, düzen insanı olmayanını kabul etmez menfaat ve cehalet toplumları.

        Bana kalırsa doğru her yerde söylenmez ve bunun gibi düşünceler; Sokrates'i ölüme, Galileo'yu idama mahkum eden, bir çok aydını toplumun dışına iten, yanlışların güçlü olduğu düzenin bayrağını sallamaktır. Bir toplumun aydınları dahi yanlışlar karşısında sesini çıkaramıyorsa bilin ki kovulacak dokuz köy de kalmamıştır. Her doğru her yerde söylenmeli ve her yanlış nerede olursa olsun eleştirilmeli, karşısında durulmalıdır. Unutmamak gerekir ki doğruyu bilerek susmak, yanlışa destek olmaktır. İnsan inandıkları ve doğru bildiklerini savunabildiğince özgür olacaktır. Ve toplumun geri kalanı da

Düşünceni Paylaş