İlk Yardım Nedir? İlk Yardımda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İlk Yardım Nedir? İlk Yardımda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İlk yardım, herhangi bir olay ya da yaşamış tehlikeli durumda, sağlık çalışanlarının  tıbbi yardımı sağlanıncaya
kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha ileriye gitmemesi amacıyla bulunan yere, yapılan ilaçsız uygulamalardır.

İlk Yardım Nasıl Yapılır ?

Bulunan yerde olası tehlikeleri saptayarak güvenli bir  ortam  oluşturmalıdır.Ayrıca  İlk Yardım Sertifika olmayan kişiler müdahalede bulunmaması gerekir çünkü   kişide veya kişilerde oluşabilecek her hangi bir durum karşısında  İlk yardım yapan kişi mesul dur.

Kaza  geçirmiş kişiyi mümkünse güvenli bir ortama  alınmalıdır, lakin  yaralının her hangi bir yerinde kırık olduğunu görüyorsanız veya düşünüyorsanız bulunduğu pozisyonu korumanız gerekmektedir.

 Olanca hızlı şekilde gerekli yere  ( 112 )  haber verilmelidir

 Kanamalı durumlarda kesinlikle Hepatit b, c, hıv-aids gibi kan yoluyla bulaşacak hastalıklara karşı korunmak için eldiven giyilmelidir.

Görünürde  herhangi bir sorun  yoksa yaralının  yanına gidip omuzlarından yavaşça sarsarak seslenin. Kişi cevap vermiyorsa düz ve sert bir zemin üzerinde sırt üstü yatırın.

Ona sorular sorun cevap veriyorsa onu bulduğunu pozisyonda tutun.

Sorular sorarak problemi çözmeye çalışın ve gerekiyorsa ambulans arayın. Sorular karşısında cevap  vermediği durumda ilk yardım eğitimi almış kişinin yapmasının  doğru olacağı suni solunum ve kalp masajı uygulanmalıdır.

Suni Solunum Nasıl Yapılır?

İlk Yardım Nedir? İlk Yardımda Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Kişinin solunumunun olmadığına eminseniz  çenesini 90 derecelik açıyla yukarı kaldırılır,
kaldırdığınız pozisyon da  solunum yolunun içerisine bakılır görünürde yabancı bir madde veya cisim varsa alınır ve tekrardan hasta dinlenir solunumun olup olmadığına bakılır eğer cisim yoksa Suni Solunuma başlanır.
  Bir elimizle burnun delikleri kapatılır  kapatılan elle aynı zamanda boyunu sabitlememiz gerekir 
sabitlenen boyuna eğilerek  suni tenefüs başlanır. Suni tenefüs yapan kişi ağzını oksijen ile doldurur ve hastaya üfler, bur da önemli olan şey kendi nefesinizi vermemektir çünkü bildiğimiz üzere insanların solunum yaparken  Oksijen alıp Karbondioksit verdiğini böylelikle suni tenefüs yapılan hastaya Karbondioksit vermiş oluruz buna dikkat edilmelidir.

Kalp Masajı Nasıl Yapılır?

Kişinin (Nabız) kalp atışlarının  olmadığına eminseniz.Kişiyi sırt üstü yatırdığınızda göğüs kısmında bulunan giysileri çıkarmanız gereklidir çünkü  nereye nasıl müdahalede bulunduğunuzu  görmeniz gerekir.Çıkarılan giysilerden sonra (Sternum) göğüs kemiği halk arasında iman tahtasının başlangıç ve bitiş noktalarına sağ ve sol işaret parmaklar koyulur.
İlk Yardım Nedir? İlk Yardımda Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Ardından baş parmaklarla C şekli alınır ve ortada bulunan kısma güçlü eliniz hangisiyse alta o gelecek şekilde iki eller birbirine kilitlenmiş bir şekilde  kalp masajına başlanır. Bur da önemli olan şey kalp masajı gerçekleştirirken kişinin göğüs kafesinin 3/1 lik  kısmının esnetile bildiğine dikkat edilmelidir bir dakika içerisinde aynı hızda 30 kere tekrar edilmelidir ardından vakit kaybetmeden suni tenefüs yapılmalıdır.Kalp ritmi normale ve ambulans gelene  kadar bu işlem tekrarlanmalıdır. 


Düşünceni Paylaş

  1. Gercekten cok detayli anlatilmis emegi gecen kisinin ellerine saglik basarilarinin devamini dilerim

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Sizlerde bu yazıyı beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşabilir, önerileriniz için yorumda bulunabilirsiniz.