Kadın Adı Altında “HER ŞEYİZ” Aslında

                                


Gücümüz, acımız, zaferlerimiz ve bizi biz yapan tüm değerlerimizle “Kadınız ”biz.

Kadın olabilmek diyeyim ve başlayayım, peki günümüzde kadın, gerçekten kadın mı? Bu ismin yüceliğini taşıyor mu sizce? İşte tam da o noktadayız, Kadın, kesinlikle filtreli bir hayata hapsolmuş, kalıplaşmış ve cinsiyetçi kurallara uymak zorunda kalan, misal; geç oldu sokağa çıkmayayım, yine de bunu giymeyeyim, gibi tedirgin düşüncelere kendini mahkûm etmiş bir rolde açıkçası, nedir bu sahiden? Ben bana verilen haklara/yasalara sadece sözde mi sahibim? Asla, olmamalıyız da bunun farkındalığı ile hareket ederek artmalı sayımız, gün geçtikçe büyüyen biz olmalıyız, şiddet değil!

Hayatın iniş çıkışları çoktur evet ve sen bu duygular arasında kaybolurken binlerce düşünce farkında olmadan dolanır zihninde, peki ya hiç durup bir an olsun düşündün mü? Ben neyim/kimim diye?  Doğrul ve bir bak aynaya sen aslında şimdinin ve geleceğin en sert rüzgârısın “Kadın”, artık at üzerinden o kirli paslı duyguları zaten hiç sana ait olmamıştı çaresizlik.

Öyle bir noktadayız ki artık, haberlerimizde Çocuk/kadın/genç/yaşlı kategori ne olursa olsun “şiddet” başlığının önü kesilemiyor maalesef. Alışılagelmiş bir durum olmaktan çıkmalı artık bu unsur. Toplumsal duyarlılığımız daha da artmalı ki sesimiz duyulsun ve imkânlarımız büyüsün, kıyıda köşede sesi çıkmayan, sesini çıkaramayan kadınlar cesaret bulsun.
Sen sen ol sakın susma ve asla saklanma “Kadın” mücadelenle yürü sonuna kadar utanmak-gizlenmek de ne? Hadi artık kaldır başını çünkü biz bir arada iken “Her Şeyiz” aslında.


Marilyn Monroe’nun da dediği gibi "Bir kadına doğru ayakkabıları verirseniz dünyayı bile fethedebilir” işte bu yüzdendir verdiğimiz mücadelede ve yürüdüğümüz bu yolda sağlam izler bırakıyor oluşumuz..

”8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun.”

Düşünceni Paylaş