Oportünist Nedir?


Yaşamımız süresince sürekli tercihler çemberinde yaşıyoruz ve yaşlanıyoruz. Ve bu yaptığımız tercihler doğrultusunda yaşam ilerlemekte.Fakat kimi tercihler ise tercih etmemekten var olur. Bunlar kendilerini herhangi bir kutba sığdıramamaktan dolayı gittikçe artan tarafsızlık illetine bulaşan bireylerin tercihidir. Aslında dar perspektiften bakıldığında mantıklı görülen fakat geniş perspektiften bakınca yavaş yavaş öldüren bir seçimdir.
Dünya siyasetinde bağlantısızlık, ülke siyasetinde ise tarafsızlık olarak kendini göstermektedir.Mevcut bloklardan yahut partilerden herhangi birine girmeme stratejisi olarak ifade edilebilir.
Şimdi bu durumun uzun vadede zararlarına gelelim. Bana dokunmayan  yılan bin yaşasın atasözü kolay geldiği için  ben taraf tutmayayım, oy vermeyeyim, seçim yapmayayım, aman öbürü kızmasın, aman o küsmesin diye diye bir de bakmışsın oportünist olmuşsun. Peki nedir oportünizm?
Kelime anlamı olarak bir kimsenin kısa veya uzun vadeli menfaatleri için ilkesiz kalması ya da o zamanki menfaati için en uygun  tutumlarda bulunması durumudur.
Fakat oportünist bilmez ki her şey değişmeye mahkumdur. Uzun vadede kaybetmeye mahkumdur. Peki her tarafsız oportünist midir? Buna örnekleme yaparak açıklık getirelim.
Malumunuz üzere seçim süreci içinde bulunuyoruz. Her birey yakın olduğu kutba oy vermek üzere sandığa gidecektir. Peki kendini hiçbir partiye yakın görmeyen ve temsil etme ihtimali olmadığını düşünenler ne yapmalı?
Hiç oy vermemek gibi akla ilk gelen ama  aynı zamanda yapılmaması gereken ilk hataya düşenleri düşünmeye davet ediyorum. Elbette herkes bir fikir akımına tamamıyla mensup olmak zorunda değildir fakat tercihsizlik tercih edenlerin tercihine sessizliktir. Kabulleniştir ve çoğunluğa karşı eylemsizlik ve azınlığı azlığa mahkuma ortaklıktır.
Memleket için yapılan her güzel şeyde payının olmaması ve her kötü şeyde payının olmasıdır.
İnkar da edilebilir tabi çünkü vicdanı rahatsız edebilecek nadir gerçekliktir.
Peki oy vermemenin bir alternatifi var mıdır?
"Ehvenişer" denilen ve bu gibi mecburi seçimlerin temelini oluşturan bir kavram var. Yani kişi hepsini kötü gördüğü noktada olabilecek en az kötüyü seçmesidir. Peki sen ehvenişer kim buldun mu yoksa oportünist misin?


Düşünceni Paylaş