Politika Kurulları Nedir ?

Politika Kurulu Nedir?

Politika kurulları nedirPolitika kurulları, Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulan dış politika, iç işleri, ekonomi, güvenlik gibi bir çok konuda hızlı politikalar üretmek ve Cumhurbaşkanına direkt olarak bağlı çalışan politika yapıcılardır. Bu kurul ilgili bakanlıklardan, müsteşarlık, KİT, STK'lardan bilgi alma yetkisine ve danışma hakkına sahiptir.
Politika kurularının oluşturulmasındaki ana amaç uzmanlaşmış politika yapıcılar ile hızlı ve gelişen durumlara karşı etkin çözüm üretmek adına bir danışma kurulu niteliğinde yenilikçi, donanımlı yöneticilerin Cumhurbaşkanına bilgi ve veri aktarımını gerçekleştirmektir.

Politika kurulları kurulduğunu açıklayan kararnameden sonra bir çok tepkiyi de peşinde getirdi. Mevcut bakanlıkların yaptığı çalışmalar yetersizmişcesine Cumhurbaşkanlığı bünyesinde ekstra bir kurulun Cuhurbaşkanına danışmanlık etmesi Bakanlıklar ve Bakanlar bu konuda yetersiz miydi sorusunu da akıllara getirdi. Çalışmalarına devam eden bu kurulların ne derece etkili olduğunu ilerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz.

Politika kurulları hakkında daha fazla bilgi almak için yorum yapabilirsiniz.


Sizler için hazırlamış olduğumuz Yerel Seçim Öncesi Ekonomi Gündemi yazımıza göz atmanızı bekleriz.

Düşünceni Paylaş