Seçim Pusulaları Tek Zarfta Olacak. Peki Oy Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?


        31 Mart yerel seçimlerinde YSK kararı ile oy pusulaları ayrı ayrı zarflarda değil tek bir zarf içerisinde sandığa atılacak. Yeni yapılan düzenleme ile büyük şehirlerde 4 adet, diğer şehir ve beldelerde ise 3 adet pusula zarflarda yer alacak. Bu pusulalar büyükşehir belediyesi, ilçe belediyeleri, meclis üyeleri ve mahalle muhtarlarını kapsayacak. Bu düzenleme ile yanlış zarflara konulan pusulalarda geçersiz sayılan oyların ise önüne geçilmiş olacak. 

        Seçim dönemleri vatandaşlık görevlerimizi yerine getirirken, yaşanan demokrasi şölenini spekülasyonlara kapatmak ve irademizi sandığa taşırken nelere dikkat etmeliyiz sizler için madde madde derledik.

1- Pusula ve zarfların YSK tarafından mühürlenmiş olduğunu mutlaka kontrol ediniz.
2- Seçim mührünü belirtilen alanlar içerisinde ters düz basmanızın yada kaydırma yapmanızın hiç bir önemi yoktur. Sadece alanlar içerisinde kaldığınıza dikkat edin.
3- Mühürlerde mürekkep bazen fazla gelebilir ve kağıdı katladığınızda çift mühür basılmış görüntüsü oluşabilir. Bu yüzden mürekkebin kuruduğundan emin olduktan sonra pusulayı katlamaya dikkat ediniz.
4- Herhangi bir olumsuzluk durumunda sandık başkanına mutlaka durumu oy kullanım esnasında belirtiniz.
5- Oy sayımları yapılırken her seçmen kendi sandığında seçimleri takip etme hakkına sahiptir. Sandığınızı dilediğiniz gibi gidip takip edebilirsiniz. Bu konuda zorluk çıkarmak isteyenleri ise mutlaka ilgili kişilere belirtmelisiniz.
6- Sonuçlar sandık başkanı tarafından ilan ettikten sonra aldığınız verileri YSK sitesinden sandık numaranız ile takip edebilir. Bir uyuşmazlık söz konusu ise itirazda bulunabilirsiniz.

Düşünceni Paylaş