Yerel Seçim Öncesi Ekonomi Gündemi


Seçime sayılı günler kala ekonomi piyasasına şöyle bir göz atacak olursak; siyasi mitinglerde söz sahibi bürokratların zirveye adım adım yaklaşması, gündeme dair konulardaki rekabetlerinin de etkisiyle döviz kurları tahminlerin üzerinde, (+, -) oranında değer kaydetmekte.

Bu dönemde tüketici kredi faiz oranları da yüzde 22.74’e inerken, bu oran 26 Ekim’de yüzde 32.90 oranında tavan yapmıştı. Gündemde yerel seçimlerin ön planda olması ekonomistler tarafından piyasalardaki riskin giderek yükseleceği doğrultusunda iken, asıl beklenen durum ise seçim sonrası doların hangi seviyelerde olacağı ile ilgili.

Seçim sonrası beklenen tahminler öncesinde geçmiş döneme bir bakarsak; güncel rakamlar üzerinden son 6 ayın ortalama dolar kuru hareketi 5.44 ile 5,5 TL’ye yaklaştı. Buna eş zamanlı olarak da küresel sermaye hareketlerinin zayıflaması ve aksi bir seyir halinde olması riski de yatırımcı ve var olan yatırımların üzerinde büyük oranda kayıpların olabileceğine işaret etmekte.

İlk ve son yarı dönem bazlı döviz rezervlerindeki beklenmeyen hareketlerin etkilerinden bir diğeri ise; şahıs giderleri ve borçları dışında, genel olarak devlet bütçesinin bu durum içerisinde öngörülemeyen oranda bir risk içerisinde olduğu kanaatinde.

Son olarak ise ekonomistlere göre; mevcuttaki ortalama tahminler dışında, seçim sonrasında doların hangi seviyelerde işlem göreceği merakla bekleniyor.

Daha fazla bilgi ve tartışma için hemen yorum yapabilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Politika Kurulları Nedir ? Başlıklı yazımızı okudunuz mu?

Düşünceni Paylaş