Sosyal Medya Kullanımına Dikkat !         Teknolojinin gelişmesi ile birlikte herkes artık ceplerinde dünyayı taşıyor. En çok bilgi ve veri akışı ise günden güne kullanıcı sayısı katlanarak artan sosyal medya hesapları geliyor. Çoğumuzun bir çok platformda hesapları bulunmakta ve etkin şekilde kullanmaktayız. Bir çok alanda sayfalar ve kişileri takip etmekte ve onların paylaşımlarını ise okumakta, paylaşmakta ve kimi zaman beynimizin bir köşesinde yer vermekteyiz. Peki sosyal medya konusunda dikkatimiz ne durumda ? Sizler için sosyal medyada karşılaşılan ve dikkat edilmesi gereken 10 maddeyi derledik.


1- Bilgilerin doğruluk-yanlışlıkları konusunda analiz yapmadan inanma eğilimi gösteriliyor. Bu durum kişileri yanlış yönlendirdiği gibi bazen kişileri komik durumlara düşürebiliyor.
2- Kişileri sosyal medya kullanımlarına göre kategorilendiriyoruz. Bu durum kişileri yanlış değerlendirmelere tabi tutmamıza ve güvensizlik ortamı yaratmamıza sebep oluyor.
3- Sosyal medya hesaplarında gereğinden fazla zaman geçirip vaktimizin çoğunu buralarda verimsiz değerlendiriyoruz. Yapılan araştırmalara göre sosyal medya kullanımları insanlarda üretme gücünü ciddi oranda geriletiyor.
4- Toplumsal örgütlenmeye çok kolay bir kitle sağlayabiliyor. Fakat bu durum insanların çabuk galeyana gelmeleri sebebi ile düşünme ve muhakeme etme güçlerini de ellerinden alabiliyor.
5- Paylaşımlarda anlık duygularımızı yansıtıyoruz. Bu durum kişilerin hayatlarında ilerleyen dönemlerde olumsuzluklarla karşılarına çıkabiliyor. Paylaşımlara itina göstermekte fayda var!
6- Olumsuz faaliyetlerde bulunan kişi yada kişilerin eylemlerine farkında olmadan destek çıkıyor görüntüde kalınabiliyor. Bu yüzden bir anda çılgınlığa dönüşen içeriklerde arka planı güzel analiz etmek gerekiyor.
7- Sorgulama düşüncesini elden alıp, saldırgan bir ruh hali yaratabiliyor.
8- Yasadışı kanallarla gerçekleşen ticari faaliyetler gerçekleşiyor ve bunlara ulaşımsa çok kolay. Zararlarınızı ise talep etme şansınız bulunmuyor. Bu yüzden sosyal medyada gerçekleşen ticari faaliyetlerde dikkatli olmak gerek.
9- Düşünce ve fikirleriniz tabi ki önemli fakat aşırılığa kaçarak kişilere yönelik söylemleriniz başınızı ağrıtabilir.
10- En önemli nokta ise bağımlılık yaratıyor ve bu durum hayatınızdaki kaliteli zamanları çalıyor. Kullanmakta fayda var fakat zararları ile hüsrana uğramayın !

Düşünceni Paylaş