Tansiyon Nedir? Hipertansiyon ve Hipotansiyon

Tansiyon Nedir?

İnsan anatomisinde bulunan atardamarlarında  kan basıncına tansiyon denir. Kap kası kasıldığında atardamarlara kan pompalanır. Bu sırada ölçülen basınç sistolik basınçtır. Kalp  gevşediğinde  kan damarda yavaşlar  bu sırada ölçülen basınç diastolik basınçtır. Tansiyon ölçümünde sistolik yani (büyük) ve diyastolik yani  (küçük) kan basınçlarına bakılır. Tansiyon yüksekliğine hipertansiyon denir. İdeal Tansiyon Nedir? İnsandan insana göre değişebilen  yani stabil olmayan tansiyonlar vardır.  Ortalama olarak büyük tansiyonun 120_130, küçük tansiyonun ise 70_90 arasında olmalıdır. Gençlerde ve çocuklarda tansiyonun değişken olabilir.

Hipertansiyon(Yüksek Tansiyon)

Damarlar içindeki kanın damar duvarına yaptığı yüksek baskıya hipertansiyon denir. Sürekli yüksek tansiyon hastalığına sahip olan kişi  kanın damar duvarlarındaki etkisi damar yüzeyinde hasara neden olabilir.

Yüksek tansiyon hastalığına sahip kişi veya kişiler özellikle böbrek, beyin, kalp ve damar sistemine ileri seviyede  zarar verebiliriz.

Hipotansiyon(Düşük Tansiyon)

Kan basıncı 70 ve altına düşmüş ise yani 60-50  değerlerde ise düşük tansiyon olarak adlandırılır. Düşük tansiyon yaşayan  insanlarda özellikle baş dönmesi kulak çınlaması miğde bulantısı gibi olaylar yaşanmaktadır. İleri seviye tansiyon düşüklüğü çok ciddi sorunlara yol açabilir.

Düşünceni Paylaş