Trafik Kazası Yapıldığında Bilinmesi Gerekenler


          Umarım ufak ya da büyük boyutta bir trafik kazası geçirmek durumuyla karşılaşmayız. Ancak geçirdiğimiz bir trafik kazasında dikkat edilmesi gereken birçok durum mevcut.


          İlk olarak trafik kazasında yaralanmalı bir kaza mı yoksa sadece maddi hasarlı bir trafik kazası mı oldu bunu bilmeliyiz. Eğer yaralanmalı ya da anlaşmazlık, şaibe, ehliyetsiz sürücü, alkollü sürücü vb. bir durumlar karşı karşıya kalmışsak, trafik polisi ve ilgili birimler çağrılmalıdır.

Yapılan trafik kazası, tek taraflı ya da birden fazla araç ile oluşmuş olabilir. Eğer yukarıda bahsettiğim durumlardan birisi mevcut değilse taraflar arasında anlaşmalı tutanak tutulmalıdır. Daha sonra olay yerinin farklı açılardan fotoğraf çekilmesi her iki tarafın kusurunun belirlenmesinde faydalı olacaktır. Bütün taraflar birbirlerinin ehliyet, ruhsat, trafik sigortası, evraklarını almalıdır. Bu evraklar net çekilmiş fotoğraf ya da fotokopi olabilir. Daha sonra anlaşmalı tutanak eksiksiz bir şekilde doldurulur ve tutulan tutanağın 1 nüshası bir tarafa diğer nüshası diğer tarafa verilir. tutanaklar birbirinin kopyası olacağı için ıslak imzanın ne tarafta kalacağı önemli değildir. Bu tutanak üzerinde her iki taraftan biri dahi daha sonra değişiklik yapması durumunda evrakta sahtecilikten hukuksal soruşturma görecektir. Anlaşmalı tutanağın örneği ise aşağıdaki gibidir.

          Kazaya karışan tarafların birbirlerine verecekleri evraklarda dikkat edilmesi gerekenler ise;
     -Karşı tarafın ehliyeti ile kullandığı aracın uyumluluğu kontrol edilmelidir.
     -Karşı tarafın trafik poliçesinin geçerlilik tarihi kontrol edilmelidir.
     -Ruhsat geçerli ve okunaklı olmalıdır ve yine ruhsat ile kazaya karışan aracın aynı olup olmadığı kontrol edilmelidir.
     -Olay yeri resmi çekerken etrafta trafik levhaları var ise(dur, yol ver, yön vb.) bu levhalar ve kazaya karışan araçları gösterecek şekilde fotoğraflar ve iki aracında plakalarının göründüğü fotoğraflar çekilmelidir.
          Yukarıdaki maddeler dışında bir eksiklik veya anlaşmazlık durumunda trafik polisi çağrılmalıdır.
          Tek taraflı kazalarda ise aracın Kaskosu varsa olay yeri fotoğrafları ve hasarı, tarihi, olay yeri ve saati ile birlikte oluş şeklini anlatır bir beyan yazılması, yazılan bu beyanın sigortalı-ruhsat sahibi tarafından imzalanması, aracının hasarının yapılması için anlaşmalı servis merkezine vermesi yeterli olacaktır.
          Eğer oluşan tek taraflı kazada aracın Kaskosu yok ise yaralanmalı bir kaza değilse aracı onarım için servise çektirmesi gerekmektedir. Yaralanmalı bir durumda ise trafik polisi ve ilgili birimler aranmalıdır.
          Umarım bu bilgileri kullanmak durumunda kalmayız. Herkese trafik kazası geçirmemesi dileklerimle, kurallara uyalım..
       

Düşünceni Paylaş