Yeni Askerlik Sistemi Nasıl Olacak ?        Aylardır konuşulan askerlik sistemi hakkında beklenen açıklama Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan geldi. Yeni düzenlemelerin olduğu sistemi şu tablo ile açıkladı.
1- Bedelli askerlik sürekli hale gelecek ve 1 ay zorunlu eğitim sonrası isteyen belirlenen ücreti yatırması durumunda terhis belgesi alarak askerlik hizmetini tamamlamış sayılacak. Aynı şekilde yurt dışında yaşayan vatandaşlar da bedelli askerlik ücretinin döviz karşılığını ödeyerek askerliğini yapmış sayılacak.
2- Yükümlü Er ve Erbaşlar 1 aylık temel askerlik eğitimi alacaklar ve 5 ay Kıt'alarda görev yapacaklar. Görev yaptıkları bu süre zarfında harçlık alacaklar. Temel askerlik eğitimi ve 5 aylık Kıt'a görevinin tamamlanması halinde dilerlerse terhis olabilecekler. Aynı zamanda devam etmek isterlerse ise 6 aylık sözleşmeli personel olarak görev yapıp maaş alacaklar. 12 ayın tamamlanması sonrasında askeri ihtiyaçlara ve komutanların kararlarına göre görevlerine maaşlı olarak devam edebilecekler.
3-Daha önce olmayan bir uygulama yeni askerlik sisteminde bizi karşılıyor. Artık MYO mezunları için yeni bir düzenleme var. Yedek Astsubay olarak görev yapabilecek olan MYO mezunları 2 aylık Temel Askerlik ve Sınıf eğitiminin ardından 10 Ay Kıt'alarda maaşlı olarak görev yapabilecek ve  ister terhis, isterse de Astsubay olarak orduda kalabilecek.
4-Lisans Mezunları Subay kategorisinde 2 aylık Temel Askerlik ve Sınıf eğitimi sonrası 10 ay maaşlı görev yapabilecek ve isterse orduda subay olarak devam edebilecek. Lisans mezunları diğer alt kategorilerde dilediği kesimde görev yapabilme hakkına sahip olacak. 
5-Sözleşmeli olarak görev yapan tüm personel ordunun sunduğu hizmetlerin tamamından yararlanma hakkına sahip olacaklar.

         Çalışmanın tamamen taslak olduğu ve genel hatlarının çizildiğini belirten Akar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayından geçtikten sonra Nisan ayında daha detaylı bir bilgilendirilme yapılacağını belirtti.

Düşünceni Paylaş