Zihni Doğru Bilgiye Yöneltmek

    Çağımızda bilgiye ulaşmak artık çok kolay. Teknolojinin nimetleri de göz önüne alındığında istediğimiz tüm verileri anında bulabiliyoruz. Fakat bizleri yanıltan çok çok önemli bir noktalar varlar ki hep dikkatimizden kaçırıyor ya da kendi inandıklarımızın esiri olmaktan dışarı çıkamıyoruz.

1- Bilginin kaynağını sorgulamak ve bilgiyi tersten okuyarak bir çeşit sağlama yapmıyoruz. Doğru bilgiye ulaşmanın en önemli noktası kaynağı ve kendi içerisinde tutarlılığıdır. Bu iki unsuru bir araya getirmediğimiz sürece bilgiyi doğrulamak mümkün olmayacaktır. Dolayısı ile bilgi yanlış yönlendiriyor olması durumunda farkına bile varılmayacaktır. Bu farkında olamama durumu ise insanları istenilen her şeyin kölesi etmeye yeterli olacaktır. Önermeleri okuyamamak insanları zamanla bilinmezliğin içine itiyor.

2- İnanç ve gelenekselciliğin dışına çıkmamak bilgiyi değersizleştiriyor. Çağımızda insanların en çok yanılgıya uğradığı noktalardan biri konumunda olan bu unsur, bilinen şeylerin dışına çıkmayan ve sorgulamaya tamamen kendini kapatan bir yanılgıdır. Zira gerçeğe direnmek olarak adlandıracağımız bu durum genel kabullerin yıkılmasını istemeyen geleneksel toplumun ürünüdür. Bilgiye karşı cahil kalmanın ise zihinlerde gerçekleşen yegane durumudur.

      Bilgi çağlar boyunca canlı bir varlık gibi gelişen, değişen hatta evrilebilen bir kavram olduğundan bilgiye giden yollar da bir değişim arz etmektedir. Zihninizi soru sormaya açık tuttuğunuzda bilgiye her zaman ulaşabileceğiniz gerçeği ise hiç değişmemiştir.

Düşünceni Paylaş