Gözlerine İyi Bak - Bölüm 6 (Bazı mahkumlar vardır, kelepçesi koluna değil kalbine takılan.)

Gözlerine İyi Bak - Bölüm 6 (Bazı mahkumlar vardır, kelepçesi koluna değil kalbine takılan.)
Gerçek tiryakilerin şekerli çay içmediklerini sanırım bir tiryaki olarak ben iyi bilirim. Şekerli su gibi gelir çay. Fakat kola da öyle olmuyor. Şekersiz kola içilmiyor. Bu alışkanlıktan da öte bir şey. Arada bir içerim kolayı ama şekersizini değil.
Şimdi nereden çıktı bu şekersiz çay, şekerli kola derseniz eğer şöyle ki. Ben seni çay bilirdim. Sen varken hep iki şekerli içerdim bilirsin. Beraber içtiğimiz çaylarda sen şeker atarken iki at derdim. Ben hep iki atardım. Şekerin biri sen, biri ben derdim atarken bunu da bilirsin. Hiç kalana kadar karıştırırdım. “Birbirimize karıştık bak” derdim. Bir gün çay evimiz ve sen ve ben iki şeker olacaktık. Karışacaktık ve hep o evde olacaktık.
Kendimi çay tiryakisi sanırdım o zamanlar ama sadece çaya alışkanlığım olduğunu anladım sonradan. Sana da öyle alışmıştım işte. Alışkanlıklar kolay bırakılmıyor tabi. Çayda şekeri bıraktım senden sonra. Şekersiz çayı da sensizliğe benzetirdim o zamanlar. Beğenmezdim hiç tadını. Şimdi anlıyorum ki gerçek çayın tadı şekersiz bilinirmiş.
Sanma ki sensizliğin tadını alıyorum şimdi. Şimdilerde şunu öğrendim. Mesele çay değilmiş. Mesele bence artık tamamen kola da. Çayı şekersizde içebiliyormuşum. Yani sensizde o evde yaşabiliyormuşum. Fakat mesele şekerse eğer. Kolayı şekersiz içemem.

Yani uzun lafın kısası aşk.

Bir içeceğin bile hafızada canlandırdığı anıları, bir kalpte yaşamak çok ağır geliyor. Hafızandan süzülen o anlar, beyinde büyük sancılara yol açabiliyor bazen. Sen limonlu soda söylersin bir kafede arkadaşlarınla otururken fakat biri çay söyler ve atar iki şeker işte. Ne çayı bırakabildim ne de seni. Ne sen şekerdin benim için ne de çay evimizdi. Artık özgür olmak istiyorum. Senin hapishanen beni öldürmüyor, süründürüyor. Bazı mahkumlar vardır, kelepçesi koluna değil kalbine takılan.
Bu hikayenin başlangıcı buradan gelmektedir : Gözlerine İyi Bak - Bölüm 1 (Veda Ederken Söylenirmiş Bazı Sözler)

Düşünceni Paylaş